رؤسای واحد‌های صنفی مشهد در گفتگو با شهرآرا از تدابیر ویژه بازار برای مقابله با کرونا می‌گویند گیم‌نت‌هایی که به ظاهر تعطیل‌اندرئیس اتحادیه محصولات فرهنگی، بازی و سرگرمی مشهد نیز گفت: در خصوص بازی‌های گیم‌نتی و تفریحی در شهربازی‌ها از ۱۴ اسفندماه به همه واحد‌های صنفی اعلام کرده‌ایم که فعالیت خود را تعطیل کنند و از هفته گذشته بازرسی‌های مختلفی برای برخورد با متخلفان در دستور کار قرار گرفته است و با توجه به دستور معاون دادستان، در‌صورتی‌که گیم‌نت‌ها و مراکز تفریحی این‌بخش‌نامه را رعایت نکنند، بدون هیچ ملاحظه یا اخطار قبلی پلمب خواهند شد. مرتضی اسکافی اظهار کرد: از هفته گذشته و با شروع گشت‌های اتحادیه محصولات فرهنگی، بازی و سرگرمی در شهر مشهد بالغ بر ۸۰ واحد صنفی اخطاریه و تذکر کتبی دریافت کرده‌اند، اما متأسفانه برخی مراکز با اینکه فعالیت می‌کنند، کرکره مغازه خود را پایین می‌کشند تا واحد در ظاهر تعطیل جلوه کند که باتوجه به گزارش‌های مردمی با این‌مراکز برخورد جدی خواهد شد. روز گذشته ۱۲ گیم نت پلمب شد.

با افزایش شیوع کرونا، تلاش برای مهار این‌بیماری در بخش‌های مختلف افزایش یافته است. هرچند در روز‌های اخیر با دعوت شهروندان به ماندن در خانه، میزان مراجعات به واحد‌های صنفی کاهش یافته است، نیاز به خرید و دریافت برخی از کالا‌ها و خدمات سبب شده است همچنان بیشتر واحد‌های صنفی فعال باشند. براین‌اساس در راستای کاهش رفت‌و‌آمد‌ها در شهر، روز پنجشنبه، اتاق اصناف مشهد طی ابلاغیه‌ای به اتحادیه‌های صنفی تحت پوشش، بعضی اصناف را مکلف به تعطیلی موقت و برخی دیگر را ملزم به کاهش ساعات کاری ضمن رعایت پروتکل بهداشتی کرد. این آیین نامه برخی از واحد‌های صنفی مانند تالار‌های پذیرایی و ظروف کرایه، مشاوران املاک، نمایشگاه‌های اتومبیل و اتحادیه محصولات فرهنگی (رسته بازی‌های رایانه‌ای) را مشمول تعطیلی موقت کرده است. بعضی صنوف مانند آرایشگاه‌های مردانه و زنانه و نیز مراکز فروش تلفن همراه و تجهیزات مخابراتی مشمول کاهش ساعات کار و رعایت کامل پروتکل بهداشتی شدند. این ابلاغیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر و نقره را هم مکلف به فعالیت در شیفت بعدازظهر با رعایت کامل پروتکل بهداشتی کرد. براساس بخش‌نامه، فعالیت اتحادیه چلوکباب، چلوخورشت، رستوران‌داران، کباب و حلیم‌پزان، اتحادیه فروشندگان آب‌میوه، فالوده و بستنی، اتحادیه سفره‌خانه‌های سنتی و فروشندگان فراورده‌های گوشتی، اغذیه، پیتزا و غذا‌های فانتزی بدون رعایت پروتکل بهداشتی، حق برگزاری مراسم‌ها را ندارند.
رئیس اتاق اصناف مشهد در گفتگو با شهرآرا ضمن تأیید کاهش ساعات کاری برخی از واحد‌های صنفی گفت: فعالیت برخی از واحد‌های صنفی، مانند تالارها، متوقف شده بود. در هفته جدید مقرر شد فعالیت واحد‌های صنفی املاک، فروش خودرو و گیم‌نت‌ها نیز متوقف شود. همچنین بقیه واحد‌های صنفی نیز میزان زمان ارائه خدمات را کاهش دهند.
محمود بنانژاد افزود: به عنوان مثال مقرر شده است ساعات فعالیت اتحادیه موبایل به ۱۲ تا ۱۹ و رایانه به ۱۰ تا ۱۸ تغییر کند. به احتمال زیاد ساعات فعالیت واحد‌های صنفی عرضه لوازم خانگی نیز در مشهد محدود خواهد شد. وی ادامه داد: از تمام واحد‌های صنفی درخواست کرده‌ایم فعالیت خود را به یک شفیت کاهش دهند، با‌این‌حال فعالیت واحد‌های صنفی‌ای که ارزاق عمومی شهروندان را عرضه می‌کنند، همچنان مانند گذشته ادامه خواهد داشت. با‌این‌حال به این واحد‌ها نیز تأکید شده است که مسائل بهداشتی را به دقت رعایت کنند و از شهروندان وجه نقد نگیرند. وی درخصوص ضرر و زیان واحد‌هایی که ساعات کاری آن‌ها کاهش می‌یابد، گفت: در صحبت‌هایی که با مسئولان استانی شده، مقرر شده است تمهیداتی برای جبران زیان این‌واحد‌ها در نظرگرفته شود. البته خوشبختانه در بخش مردمی نیز برخی از مدیران مجتمع‌های تجاری پای کار آمده‌اند و با تعویق دریافت اجاره‌بها سعی کرده‌اند مستأجران خود را یاری کنند.

shahraranews.ir